Kategorie
Muzyczna Pocztówka

Pocztówka z domu od Bartka Strowskiego – Muzyczna Pocztówka #6

Wygląda na to, że czeka nas wszystkich co najmniej kilka tygodni spędzonych w domu. Dostaliśmy szlaban, ale w trosce o siebie, swoich bliskich i dobro społeczeństwa powinniśmy go przestrzegać i zastosować się do zasady zgrabnie opisanej w hashtagu #staythefuckhome

Są różne sposoby radzenia sobie z nadmiarem czasu w czterech ścianach. Można poczytać książkę, która od dawna kurzyła się na półce, lub obejrzeć ten 3,5 godzinny film, który dodaliście do swojej listy na Netfliksie (yes, I’m talking about you Scorsese). My sugerujemy jednak by spędzić ten czas z muzyką.

Idealną playlistę na czas kwarantanny przygotował do szóstego odcinka Muzycznej Pocztówki Bartek Strowski. Wywiadowca, współautor książek „To nie jest Hip-Hop. Rozmowy”, oraz prowadzący audycję „Pod Obręczą” w newonce.radio.

Utwory zebrane przez Bartka świetnie oswoją Was z sytuacją, w której się znaleźliśmy. Mimo różnorodności brzmień, słychać w tym wszystkim jeden klucz. Niczym dobry film z Tomem Hanksem, na przemian bawi i wzrusza, a na koniec daje nadzieję na lepsze jutro. Zresztą posłuchajcie sami…


The Internet – Matt’s Apartment

Zaczynasz samokwarantannę i czujesz niepokój? Uchyl okno i puść drugi album zespołu The Internet, który pomoże ukoić nerwy. Leniwe brzmienie kalifornijskiej grupy i ciepły wokal Syd, pozwalają choć na chwilę zapomnieć o pandemii.

Nas feat. Maxwell – No One Else in the Room

Ciężko usiedzieć w jednym miejscu przy tej funkowej petardzie, którą odpalili Nas, Maxwell i Salaam Remi. Tytuł jednak jest symboliczny w obecnych czasach, więc nie ruszaj do klubu, a na parkiet w salonie.

Lauryn Hill feat. D’Angelo – Nothing Even Matters

Drugi, trzeci dzień izolacji… Zaczynasz dostrzegać, co jest naprawdę ważne w twoim życiu. Soulowy dialog pomiędzy Ms. Hill i D’Angelo pomaga zrozumieć, że liczy się tylko ukochana osoba, a cała reszta może zejść na drugi plan.

John Mayer – Gravity

Kilka dni w domu i masz wrażenie, że grawitacja naprawdę nie ma dla ciebie litości? Na szczęście problem ten doskonale rozumie John Mayer, którego delikatny blues pozwala oderwać się na kilka minut od ziemi.

Amp Fiddler – Funk is Here to Stay

Amp Fiddler koncertował z Georgem Clintonem czy Princem, ale dla świata hip-hopu zawsze będzie człowiekiem, który poznał J.Dillę z samplerem Akai MPC, jak i z Q-Tipem. Fiddler wie kilka rzeczy o wykręconym, elektronicznym funku, co pozwoli przetrwać niejeden kryzys.

FKJ feat. Bas – Risk

Na te trudne dni polecam całą dyskografię francuskiego multiinstrumentalisty o pseudonimie French Kiwi Juice. Głęboko wierzę, że jego muzyka jest w stanie zrobić więcej dla pokoju na świecie, niż OZN i UNESCO razem wzięte.

Janelle Monae – Locked Inside

Pełnoprawny debiut Janelle Monae z 2010 roku to transcendentny materiał, który wykracza daleko poza ramy czarnych brzmień. Serce wyrywa się z klatki piersiowej, gdy pędzi wokal i bit w powyższym numerze, ale trzeba pamiętać, żeby zachować spokój i zostać w domu. Przynajmniej na razie.

4Hero feat. Jill Scott – Another Day

„I don’t want to go to work today, I’d rather Stay home and play video games, I wanna chill” – radzi Jill Scott na hipnotycznym bicie londyńskiej grupy. Zanotowano.

Jay Electronica feat. Jay-Z – A.P.I.D.T.A

Doprawdy przejmujący i bardzo sentymentalny numer z długo wyczekiwanego debiutu enigmatycznego rapera Jay Electronica. Piosenka o ludziach, którzy już odeszli z tego świata, została nagrana tego samego dnia, kiedy zginął Kobe Bryant. Warto zwrócić uwagę na oryginalny koncept utworu oraz refren, w którym Shawn Carter podkreśla, że nie sypia najlepiej.

N.E.R.D – Things Are Getting Better

Po każdej zimie musi przyjść wiosna, nie? Mocno liczę na to, że odpalę ten pozytywny numer na full, kiedy na dobre minie zagrożenie związane z pandemią koronawirusa. Czego również wam życzę!


Playlista do posłuchania na Spotify. Przy okazji sprawdźcie też rozmowy, którą przeprowadziłem w zeszłym roku z Bartkiem, oraz drugim współautorem i wydawcą To Nie Jest Hip-Hop. Rozmowy, Jackiem Balińskim w ramach audycji channel SOUL. Zarówno audycję, jak i playlistę znajdziecie w playerach poniżej.

Chcesz więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *