Kategorie
Muzyczna Pocztówka

12 utworów od Franza Faworka – Muzyczna Pocztówka #8

Ósmy odcinek Muzycznej Pocztówki to przede wszystkim RAP! Utwory bardzo różnorodne, z różnych krajów i w różnych językach, ale posiadające ten wspólny pierwiastek. Są co prawda wyjątki od tego stwierdzenia, ale o tym przekonacie się sami poniżej.

Taki dobór utworów zupełnie mnie nie dziwi, wszak playlista została przygotowana przez Artura „Franza Faworka” Broniszewskiego. B-boya, propagatora czarnych brzmień i współprowadzącego legendarną, nie istniejącą już niestety, audycję HiphOpera w Polskim Radiu Białystok.

Cieszę się, że Artur zgodził się przyjąć moje zaproszenie, bo HiphOpera w znacznym stopniu ukształtowała mój gust muzyczny. W każdy poniedziałek o 23:00 słuchałem jak Roball, EsDwa i Franz dyskutują o rapie i życiu puszczając przy tym świeże rapowe utwory jak i nieśmiertelne klasyki. Sprawdźcie co teraz Franz Faworek przygotował dla Was w swojej playliście.


PNL – Le monde ou rien

Peace N Love to ekipa, dzięki której uwierzyłem na nowo w francuski rap. Ten numer kojarzy mi się z wakacjami i serialem „Gommora”. Klasyk 2015.

Denzel Curry – ULT

Denzel Curry, jak wiadomo, to żołnierz Rider Klanu. Młoda krew. Denzel to ścisła czołówka, a ja sam należę do wielkich fanów tego brzmienia.

67 – Waps

Lubisz drill? Lubisz brytyjski akcent? Ekipa 67 to uliczny styl i autentyczność, której mi tak czasem brak. Jeśli lubisz folklor z Londynu, to pozycja dla ciebie.

Freddie Gibbs, Madlib – Fake Names

Chicago jest dumne z Gibbsa, a w połączeniu z królem brudnego brzmienia nie da się tego przeoczyć i nie docenić.

Action Bronson and Alchemist – Terry

Zakochany grubasek w tym numerze jest po prostu świetny. Ten pochodzący z Queens białas z brodą zagościł w moich głośnikach na długo. Polecam jak gotuje, polecam jak rapuje.

Tuzza – Włoska Robota

Tutaj polski akcent z włoskim nalotem. Beni i Riczi zaimportowali włoską pizzę w brzmienie, a Neapol przenieśli na warszawskie podwórka. Tuzza to marka – Tuzza to ekipa, a numer cytuje żonie do śniadania.

A$AP Twelvyy – Strapped

Mimo, że to Flaco gra pierwsze skrzypce w A$AP Mob, to Twelvyy jest tam w moim odczuciu najbardziej nowojorski. Utwór poświęcony Yamsowi. Smutny, wspominkowy, na świetnym samplu z Samphy w refrenie. Polecam smutne rap piosenki.

Pusha T – Numbers On The Boards

Puszetek to kozak, Puszatek to król, Puszatek jest po prostu zajebisty. Co tu pisać, patrz jak powinno się rapować!

Common feat. Kendrick Lamar – My Way

To, że DJ Drama potrafi zestawić tak wielkie postaci obok siebie to jedno, ale żeby spiąć to w takiego kozaka? PETARDA.

AJ Tracey, Baauer – 3AM

Jeśli sądzisz, że tylko MHD robi fajne afro trapy to się bardzo mylisz. Ten numer mega buja podczas wakacji z żoną u boku i z pięknymi widokami dookoła.

Turnstile – Real Thing

Jedyny nie rapowy numer na playliście. Prawdziwy hardcore, nie przelewki. Polecam fanom ostrego brzmienia.

Travis Scott – CAN’T SAY

Jestem wielkim fanem Travisa, choć kiedyś bym się pukną w głowę gdyby ktoś mi powiedział, że tak będzie. Ten numer z tym refrenem + kozacki teledysk niszczą mi głowę – dosłownie.


Całej Pocztówki możecie posłuchać na Spotify, oraz za pośrednictwem playera poniżej.

Chcesz więcej?

  • Posłuchaj audycji HiphOpera, o której mówię we wstępie tego wpisu. Nowe odcinki już się niestety nie ukażą, jednak na Mixcloud znajdziesz bogaty zbiór odcinków archiwalnych.
  • Sprawdź też koniecznie Muzyczną Pocztówkę, którą przygotował inny prowadzący audycję HiphOpera – Szymon EsDwa Kubas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *