Kategorie
Muzyczna Pocztówka

Podsumowanie pierwszej serii – Muzyczna Pocztówka #10

To już 10 odcinek Muzycznej Pocztówki i jest to dobra okazja na podsumowanie poprzednich dziewięciu playlist. Postanowiłem wybrać po jednym utworze z każdej playlisty i stworzyć z nich nowe zestawienie, które byłoby tak spójne jak wszystkie pozostałe.

Mam nadzieję, że mi się udało. Poniżej znajdziecie wybrane przeze mnie utwory. Każdy z nich zawiera oryginalny komentarz autora danej Pocztówki, oraz mój krótki dopisek. Jeżeli, którejś z poniższych playlist wcześniej nie sprawdziliście, to jest to świetna okazja żeby nadrobić zaległości.


Jay Electronica – A.P.I.D.T.A.

Doprawdy przejmujący i bardzo sentymentalny numer z długo wyczekiwanego debiutu enigmatycznego rapera Jay Electronica. Piosenka o ludziach, którzy już odeszli z tego świata, została nagrana tego samego dnia, kiedy zginął Kobe Bryant. Warto zwrócić uwagę na oryginalny koncept utworu oraz refren, w którym Shawn Carter podkreśla, że nie sypia najlepiej.

Bart Strowski – Muzyczna Pocztówka #6

Ten utwór jako jedyny z płyty Jaya zagościł w moich głośnikach na dłużej, choć muszę też przyznać, że nie dałem temu krążkowi zbyt wielu szans.

Swamp Dogg – I’ll Pretend (ft. Bon Iver & Guitar Shorty)

Patrząc na liczbę odsłon Swamp Dogg to zdecydowanie „underdog” – a moim zdaniem zasługuje na dużo większą uwagę. Na karku ma już dwie siódemki, od sześciu dekad nagrywa klasyczny soul, zaś obecny etap jego kariery rozpoczął genialny krążek „Love, Loss & Autotune” z 2018 roku, na którym Swamp odrodził się na nowo. Na „I’ll Pretend” słychać, że mówi do nas facet, który przeżył niejedno i nie raz.

Tymon Smektała – Muzyczna Pocztówka #9

Tymon dodał ten numer na swoją playlistę rzutem na taśmę przed publikacją i rozwalił mi nim głowę! Nigdy wcześniej nie słyszałem o Swamp Doggu, ale po tym kawałku chcę go więcej!

Kanye West – All Mine

Pierwsze 3 płyty Kany’ego, a także “My Beautiful Dark Twisted Fantasy”, to jedne z najczęściej słuchanych przeze mnie albumów z “nowożytnym rapem”, zwłaszcza mainstreamowym. Mam do nich spory sentyment i nawet często wracam, co należy uznać za spore wyróżnienie w dobie permanentnego zalewu nowymi premierami. Więc wieść o powrocie “old Kanye” co najmniej mnie zaciekawiła, by kilka razy odsłuchać “ye”. “All Mine” ma największą, wręcz hipnotyczną moc z tego materiału, wobec którego mam spore wątpliwości, czy dawać mu dalsze szanse na oswajanie się 🙂

Radek Miszczak – Muzyczna Pocztówka #1

Podobnie jak Radek miałem wątpliwości, czy dawać temu albumowi szanse na oswajanie się z nim. Mimo to ten utwór wraca do mnie regularnie. Ant Clemons i Ty Dolla $ign robią magię we wstępie! Kanye is just being Kanye here.

Denzel Curry – RICKY

Ma Denzel w sobie coś takiego, że człowiek dostaje bonusowy zastrzyk energii. Jeden z tych nowoszkolnych raperów, który ma coś do przekazania i robi to w charyzmatyczny, niezwykle stylowy sposób.

Andrzej Cała – Muzyczna Pocztówka #5

Po playliście Andrzeja Denzel na stałe zagościł na mojej playliście na siłownię (razem z EPką UNLOCKED przygotowaną we współpracy z Kennym Beatsem).

Snoop Dogg – Neva Have 2 Worry

Jak człowiek zakłada rodzinę, bierze kredyt i zaczyna patrzeć nie tylko wprzód, ale również wstecz, to zaczyna doceniać takie utwory. Na każdej płycie Snoopa znajduję perełki. Ale Neva Have 2 Worry, w którym Snoop przyznaje, że obawiał się na przykład swojej rozprawy w sądzie o morderstwo, popełniał błędy i zamiast martwić się o zdanie innych zaczął robić swoje, okazuje się być majstersztykiem. Jest to jego swoista autobiografia z angażującym podkładem na zwrotkach, gdzie mówi o swoich zmaganiach i dla kontrastu pozytywnie inspirującym śpiewanym refrenem, który zawsze poprawia mi humor.

Damian Noga – Muzyczna Pocztówka #2

Ten numer bardzo kojarzy mi się z czasami gdy pisałem na blogu WOLUMIN. Dlatego gdy Damian Noga (założyciel tego bloga) wrzucił ten numer na swoją playlistę to miałem ULTRA nostalgię jak Frank Ocean.

James Brown – The Boss

Brakuje ci szefa z krwi i kości na home offisie? James Brown w kawałku ze ścieżki dźwiękowej kultowego „Czarnego Cezara” rządzi tak, że już po tych trzech minutach zapragniesz urlopu. I ta linia basu! Swoją drogą, soundtracki blaxploitation to wielkie dobro na wiele godzin zajęcia. Jak i same filmy.

Piotr Dobry – Muzyczna Pocztówka #7

Piotr w swojej Pocztówce świetnie przeplata rekomendacje muzyczne i filmowe. Powyżej macie tego dobry przykład.

B. Bravo – Freak It ft. Trailer Limon

Album „Paradise” jest niesamowicie równy i polecam słuchać w całości. Jeśli jednak mam coś z niego wybrać – niech będzie to „Freak It”. Monster Funk, Synth-funk, P-funk, G-funk, Nu Funk? Zwał jak zwał. Wiem, że lato już za nami, ale dzięki takim wydawnictwom można złapać trochę kalifornijskiego ciepła o każdej porze roku.

Szymon EsDwa Kubas – Muzyczna Pocztówka #3

Szymon nie kłamał. Album „Paradise” jest bardzo równy, a numer Freak It świetnie go reprezentuje. Na nadchodzące lato jak znalazł.

Baauer x AJ Tracey x Jae Stephens – 3AM

Jeśli sądzisz, że tylko MHD robi fajne afro trapy to się bardzo mylisz. Ten numer mega buja podczas wakacji z żoną u boku i z pięknymi widokami dookoła.

Franz Faworek – Muzyczna Pocztówka #8

Jeśli 3AM nie porywa Was do tańca, to nie wiem co porwie.

Chaos In The CBD – Midnight In Peckham

Bardzo poważnie zastanawiam się, czy nie jest to mój ulubiony utwór w ogóle, jednak na razie zostawię z boku tego typu dywagacje. Niemniej „Midnight in Peckham”, dzieło nowozelandzkiego duetu urzędującego w Londynie, jest jednym z tych przykładów, jak idealnie połączyć klasyczny deep house z dęciakami. Proste, może wydawać się monotonne, ale kreujące obraz deszczowego Peckham, jak nic innego.

Dawid Bartkowski – Muzyczna Pocztówka #4

Nie słucham House’u zbyt często, ale za sprawą playlisty Dawida Bartkowskiego gościł on w moich głośnikach znacznie częściej. Takich smaczków na playliście Dawida jest więcej.


Z tego miejsca chciałbym jeszcze raz podziękować autorom wszystkich dotychczasowych Pocztówek. Otworzyliście mi głowę na wiele świeżych brzmień!

Co do powyższego zestawienia to znajdziecie je w całości na Spotify oraz w poniższym playerze.

Chcesz więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *